Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Biblioteka
Emocjonalny zawrót głowy
Klasy 7 i 8 naszej szkoły w ramach współpracy z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną uczestniczyły w spotkaniu pt. "Emocjonalny zawrót głowy". Uczniowie uczyli się rozpoznawać emocje u siebie i u innych oraz dostrzegać związki między odczuwaniem i zachowaniem. Wyszliśmy z zajęć bogatsi o nowe doświadczenia, pomocne w codziennym życiu.
Zajęcia zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
"Spotkanie z poezją patriotyczną"
24 kwietnia 2024 r. odbył się Szkolny Świetlicowy Konkurs Recytatorski "Nasz dom - Polska". Konkurs był jednym z wielu działań organizowanych w naszej szkole z okazji Świąt Majowych. To dni, które są szczególnie ważne w historii Polski, dlatego należy o nich pamiętać. By uczcić te wydarzenia, w szkole odbył się wspomniany konkurs recytatorski, uroczysta akademia przygotowana przez uczniów z klasy 8b, krzyżówka patriotyczna, a w szkolnej bibliotece powstała wystawa pt."Spotkanie z poezją patriotyczną".
Wydarzenie zorganizowano w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 . na lata 2021-2025 .
Konkurs czytelniczo-fotograficzny "Przyłapani na czytaniu - z książką Ci do twarzy"
Mam zaszczyt poinformować, że konkurs czytelniczo-fotograficzny z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek został rozstrzygnięty. Wszystkie prace zasługują na pochwałę, dlatego też każdy uczestnik konkursu został nagrodzony.
Nagrodzeni uczniowie z kl. I-III: Daniszewska Laura 1b, Fałkowski Mikołaj 2c, Kuraś Antoni 2a, Szczęśniak Stanisław 1c.
Nagrodzeni uczniowie z kl. IV-VIII: Dudzik Amelia 4a, Seroka Marta 5a.2
Książki sensoryczne
Drugie klasy w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 wykonały książeczki sensoryczne. W bibliotece szkolnej czytaliśmy książkę Justyny Bednarek "Sekretna historia ludz…skarpetek". Po przeczytaniu książki, uczniowie inspirując się przygodami bohaterów wykonali prace plastyczne - wykorzystując do tego różne materiały tj. wata, naklejki, kolorowe wycinanki. Z indywidualnych prac, po połączeniu ich w całość, powstała piękna, kolorowa i niezwykle bogata książeczka sensoryczna klasy.
Natomiast klasa 2b po przeczytaniu i omówieniu lektury Wandy Chotomskiej "Pięciopsiaczki" podsumowała swoje działania projektem "Lektura w pudełku".
Książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Zakładki do książek
Uczniowie klas I w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. wykonywali zakładki do książek. Celem projektu była promocja czytelnictwa, a także rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych uczniów. Uczniowie po wysłuchaniu książki "Brzydkie Kaczątko" H. CH. Andersena tworzyli własne wspomnienia w postaci zakładki do książki.
Książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Wspólne czytanie poezji
25 marca 2024 roku odbyło się jedno z wielu spotkań naszej szkoły z zaprzyjaźnionymi przedszkolami. Tego dnia gościliśmy Przedszkole nr 11 i czytaliśmy poezję. Temat spotkania nie był przypadkowy, ponieważ niedawno obchodziliśmy Dzień Poezji. Po przeczytaniu wierszy dzieci tworzyły piękne wiosenne kolorowanki.
Wydarzenie zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
„Mem o czytelnictwie” – konkurs biblioteczny
22 marca 2024r. nastąpiło wręczenie nagród za udział w konkursie bibliotecznym „Mem o czytelnictwie”. Powstały trzy prace promujące czytelnictwo, które można obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej w naszej bibliotece.
Nagrodzone uczennice:
1.Martyna Osińska 5a
2.Marta Seroka 5a
3.Anna Myśliwiec 7b
Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia prac.
Wydarzenie zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Zakupy z NPRCz 2.0
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nasza szkoła zakupiła: 399 książek papierowych i audiobooków, stoły, krzesła, regał na książki, program biblioteczny i czytnik z kodami oraz nagrody. Zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Konkurs czytelniczo-plastyczny "Pędzlem malowane - ilustracje do ulubionej bajki"
Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-plastycznego "Pędzlem malowane - ilustracje do ulubionej bajki" organizowanego przez szkolną bibliotekę. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej będącej ilustracją ulubionej bajki. Wpłynęło 47 prac uczniów z kl. I-III i kl. IV.
Oto nagrody i wyróżnienia:
Klasy I-III
Nagrodzeni: Helena Piotrowska (2b), Demis Łazarewicz (1b), Amelia Kaliszewska (3c)
Wyróżnieni: Justyna Bociańska (3c), Hanna Hajduczenia (1c), Ignacy Sąsiadek (3c).
Klasy IV
Nagrodzeni: Natalia Trojszczak (4a), Amelia Dudzik (4a), Julia Tajer (4b)
Wyróżnieni: Alicja Lemowik-Madej (4c), Wiktoria Andrial (4a), Tymon Łuniewicz (4b), Maria Rosenkiewicz (4a)
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.
Pasowanie na czytelnika
Uczniowie pierwszych klas zostali włączeni w poczet czytelników naszej biblioteki. Nowi czytelnicy poznali bibliotekę szkolną i zasady wypożyczania książek. Rozmawialiśmy o prośbach jakie mają do nas wypożyczane książki. Oczywiście, jak podczas każdej wizyty w bibliotece, przeczytaliśmy wybraną wspólnie książkę. Na koniec nastąpił najbardziej wyczekiwany moment, czyli pierwsze wypożyczenie książki ze szkolnej biblioteki!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży oraz w nauce. W tym roku tematem przewodnim było hasło “Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia ”.
Od lat również nasza szkoła w październiku włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W tym roku przygotowaliśmy konkurs czytelniczo-plastyczny „Pędzlem malowane - ilustracje do ulubionej bajki”, powstał plakat promujący bibliotekę ”Dlaczego lubię szkolną bibliotekę”, biliśmy rekord w czytaniu na przerwie podczas akcji „Przerwa na czytanie” oraz bawiliśmy się w naszej czytelni rozwiązując rebusy i łamigłówki.
Działania zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie
27 października 2023r. wzięliśmy udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Akcja polega na zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w czytanie książek podczas jednego, wybranego przez szkołę dnia. Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w to niezwykłe wydarzenie promujące czytelnictwo, ponieważ warto być częścią tego czytelniczego święta. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Wydarzenie zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Świetliki realizują Międzynarodowy Projekt Czytelniczy "Magiczna moc bajek"
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "Świetliki" realizują Międzynarodowy Projekt Czytelniczy "Magiczna moc bajek". Tematyka realizowanego projektu dotyczy rozumienia i nazywania własnych stanów emocjonalnych. Projekt będzie realizowany przez cały rok szkolny.
Poranki z książką
Rozpoczął się projekt czytelniczy realizowany przez "Świetliki - "Poranki z książką". To maraton czytelniczy realizowany przez cały rok szkolny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest wzmocnienie czytelnictwa w Polsce. Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory o książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nasza szkoła uczestniczy w akcji od lat, ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię i pamięć. Poprawia koncentrację, uczy myślenia oraz poszerza wiedzę. Jednym słowem przynosi same korzyści. Zachęcamy do wspólnego czytania w domu i w szkole. Podczas akcji czytaliśmy pozycje książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dzieci poznały nowości książkowe zakupione do biblioteki oraz same wybrały tytuły książek do wspólnego czytania.