W roku szkolnym 2024/2025 realizujemy w naszej szkole program Godzina dla Młodych Głów
Akademia wzorowej edukacji
Projekt pn. „Akademia wzorowej edukacji”
Beneficjent: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
Partner: Gmina Miasto Elbląg
Okres realizacji: 02.01.2021- 30.09.2023
Wartość projektu: 5 783 368,04 zł
Dofinansowanie (Europejski Fundusz Społeczny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020) - 5 289 288,04 zł
Dofinansowanie z UE 4 915 862,83 zł
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych wśród 1800 uczniów z 16 elbląskich szkół podstawowych:
Szkoła Podstawowa nr 1 w Elblągu
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 4 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 6 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 9 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 11 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 15 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 19 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 21 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu
Szkoła Podstawowa nr 25 w Elblągu
W ramach projektu 1250 uczniów z trudnościami w nauce weźmie udział w zajęciach dydaktyczno-wspierających z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, językowych oraz ICT, a także pozaszkolnych zajęciach kształcących m.in. kreatywność, innowacyjność oraz umiejętność pracy w zespole.
Wesprzemy również uczniów wybitnie zdolnych. 550 uczniów zostanie objętych pomocą stypendialną oraz wsparciem w postaci pozaszkolnych zajęć wykraczających poza podstawę programową.
Efektem pozaszkolnych zajęć realizowanych w Centrum Spotkań Europejskich Światowid” w Elblągu będzie m.in. wspólne zorganizowanie i przeprowadzenie Festiwalu Kreatywności, na który zostaną zaproszeni uczniowie z Elbląga i regionu.
W projekt zostanie zaangażowanych 80 nauczycieli z elbląskich szkół podstawowych, dla których zostanie zorganizowany cykl szkoleń doskonalących umiejętności zawodowe.
Wesprzemy również 500 rodziców, którzy wezmą udział w zajęciach pn. „Akademia dla rodziców” – ich celem jest wzmocnienie postaw rodzicielskich w zakresiewspierania dziecka na każdym etapie rozwoju.
W ramach projektu do każdej szkoły zakupione zostaną sprzęty i pomoce dydaktyczne, które pomogą przeprowadzić zajęcia na wysokim poziomie.
Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2021/2022 do programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.
realizacja zadań z lat 2021 - 2023 na stronie:
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria
Laboratoria Przyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych w nowoczesny sprzęt, który umożliwia rozwój kompetencji przyszłości wśród uczniów z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Dzięki takiemu wyposażeniu szkoły dzieci będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności manualnych i technicznych, myślenia matematycznego, stosowania TIK, pracy zespołowej, dobrej organizacji pracy.
Nasza szkoła otrzymała wyposażenie zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości w wysokości 208 000,00 zł. Wzbogaciła się między innymi w drukarki i długopisy 3D, mikrokontrolery, sprzęt do nagrywania, roboty, mikroskopy, meble do pracowni, konstrukcyjne klocki Lego. Urządziliśmy warsztatownię, a w niej pracownię krawiecką, robótek ręcznych i stolarską. Mamy też kuchnię dydaktyczną. Doposażyliśmy pracownię techniczną i biologiczną.
Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie do realizacji zagadnień programowych na różnych przedmiotach w naszej szkole. Uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki, biologii, matematyki, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Canva na lekcji
Między 3.10.2022 r. a 21.05.2023r. uczniowie naszej szkoły realizowali Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Canva na lekcji".
Cele ogólne tego projektu to :
wprowadzenie ucznia w świat wartości,
kształtowanie postaw dobra, prawdy i piękna oraz dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne,
dbanie o rozwój i budowanie relacji społecznych
twórcze działania uczniów z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej w sposób odpowiedzialny
wsparcie edukacji informatycznej i medialnej poprzez naukę projektowania graficznego online w darmowym serwisie Canva dla edukacji]
https://www.facebook.com/CanvaNaLekcji
@Canva na lekcji - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
Mam SUPERMOC - DBAM O ZDROWIE
„MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE” to hasło kampanii edukacyjnej Ministerstwa Zdrowia skierowanej do dzieci i młodzieży.
Nasza szkoła jako jedna ze 120 szkół z całej Polski i jedna z trzech w Elblągu wzięła udział w tej kampanii.
Pilotażowy program edukacyjny ,,MAM SUPERMOC - DBAM O ZDROWIE" - realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przez Społeczną Fundację ,,Ludzie dla ludzi" przy wsparciu Federacji Stowarzyszeń ,,Amazonki".
Celem programu jest wyposażenie dzieci i młodzieży w wiedzę, która pomoże im w budowaniu świadomej, opartej na rzetelnych informacjach postawy wobec chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza nowotworowych oraz pokaże, jak dbać o zdrowie.
Projekt Zdalna Szkoła+ zakłada wsparcie funkcjonowania systemu oświaty w warunkach prowadzenia kształcenia zdalnego w związku z epidemią COVID-19. Odpowiada na potrzeby zarówno jednostek oświatowych jak i uczniów niemogących w pełni uczestniczyć w kształceniu zdalnym. Zakłada się szczególne uwzględnienie potrzeb dzieci z rodzin wielodzietnych. W ramach projektu dokonano analizy uwarunkowań i potrzeb w zakresie ograniczeń infrastrukturalnych występujących po stronie placówek oświatowych oraz uczestników systemu oświaty, uniemożliwiających skuteczne wprowadzenie zdalnego systemu kształcenia, a także podniesienia jakości świadczenia usług OSE. Projekt zakłada przeprowadzenie konkursu grantowego dla gmin na doposażenie Jednostek Oświatowych w sprzęt komputerowy niezbędny do prowadzenia lekcji w trybie zdalnym wraz z niezbędnymi kosztami zapewnienia dostępu do Internetu. Celem projektu jest zakup laptopów, tabletów oraz zapewnienie dostępu do Internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji.
Wartość projektu: 182 138 000,00 zł
Wartość dofinansowania UE: 182 138 000,00 zł
Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020
Celem projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i umiejętności naukowo-technicznych 700 uczniów z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania, w tym metody eksperymentu poprzez organizację zajęć rozwijających kompetencje matematyczne i uzdolnienia uczniów oraz doposażenie bazy dydaktycznej szkół w pomoce dydaktyczne i nowoczesny sprzęt.
Projektem objętych zostanie także 80 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy podniosą swoje kompetencje dydaktyczne w zakresie teoretycznych i praktycznych podstaw pracy metodą eksperymentu oraz rozwijania umiejętności myślenia matematycznego i naukowo-technicznego.Efekty realizacji projektu:
- doposażenie bazy dydaktycznej 15 elbląskich szkołach podstawowych polegające na utworzeniu Międzyszkolnej Pracowni Eksperymentowania w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu oraz wyposażeniu szkolnych pracowni w pomoce dydaktyczne do nauczania matematyki w oparciu o eksperyment uczniów kl. II i III szkół podstawowych,
- doskonalenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych nauczycieli matematyki edukacji wczesnoszkolnej, które obejmie podniesienie umiejętności zawodowych 10 nauczycieli trenerów (5 merytorycznych i 5 obsługi technicznej) poprzez certyfikację i nadanie im uprawnień do prowadzenia szkoleń dla 70 nauczycieli I etapu edukacyjnego w obszarze innowacyjnych metod,
- kształtowanie i rozwijanie kompetencji matematycznych na etapie edukacji wczesnoszkolnej w oparciu o eksperyment, podczas zajęć dodatkowych, dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających i kół zainteresowań z matematyki 700 uczniów klas II-III w 15 elbląskich szkołach podstawowych.
W rezultacie wdrożenia projektu zostaną stworzone warunki do nauczania opartego na metodzie eksperymentu w 15 SP na poziomie edukacji w klasach I-III.Tytuł projektu: Matematyka – indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej
Koszty ogółem w projekcie: 4.316,693,47 zł
Dofinansowanie UE: 3.663.744,99 zł
Okres realizacji projektu: 1.10.2019-30.09.2022.
Zrealizowane projekty
Projekt Fundacji Rozwoju Systemu EdukacjiErasmus + KA229- Partnerstwa Strategiczne w Dziedzinie kształcenia
Partnerstwa Strategiczne Współpraca szkół
Tytuł projektu: I am my life hero- Jestem bohaterem mojego życia
termin: IX 2018 – VI 2020
całkowity koszt projektu: 93 100 EUR
Grant dla SP 12: 25 900 EUR
Szkoły partnerskie:
koordynator: Szkoła Podstawowa nr 12 Elbląg
partnerzy:
Escola Publica Circell Moja Olerdola Hiszpania
Gymnasium Constantinoupoleos Nicosia Cypr
Instituto Comprensivo Civitella Torricella Abruzzo Włochy
Wspólne cele:
- Wymiana dobrych nawyków stylu życia społeczności szkolnej, które prowadzą do samorozwoju
- Stworzenie szans na kreatywną twórczość w różnych dziedzinach, w celu odkrywania talentów i pokonywać słabości
- Działania na rzecz dostępu do dobrej wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi
- Zaangażowanie mniejszości lokalnych oraz osób ze specjalnymi potrzebami
- Włączenie społeczności szkolnej, rodziców, sąsiadów oraz dzieci z pobliskich przedszkoli we wspólne zadania projektowe
- Podniesienie kompetencji językowych
- Promowanie innowacyjnych metod wspierających efektywne stosowanie technologiii cyfrowych
- Edukacja mająca na celu rozwijania dialogu międzykulturowego
- Upowszechnianie efektów wspólnej pracy na poziomie lokalnym oraz transnarodowym
- Wizyty w szkołach partnerskich- poznanie systemów edukacji i wymiana dobrych rozwiązań edukacyjnych
- Poznanie elementów kultury państw partnerskich
Opis projektu:
Poprzez działania projektowe chcielibyśmy, by nasi uczniowie dostrzegli, jak ważne są w życiu autorytety i wartości moralne, by umieli dokonywać słusznych wyborów i byli z nich dumni, by odnaleźli w sobie siłę i chęć do pracy nad sobą i swoimi słabościami, by nie wstydzili się prosić o pomoc i ją oferować. Niech słowo bohater nabierze właściwego znaczenia i natchnie nas wszystkich do zmiany swojego życia.
Problemem, który zamierzamy rozwiązać jest zbyt mała aktywność dzieci. Uczniowie bardzo często są tylko biernymi odbiorcami działań proponowanych przez szkołę. Pragniemy uświadomić wszystkich biorących udział w projekcie, że ich aktywność jest potrzebna, ma sens i ogromną wartość. Celem naszych działań będzie promowanie kompetencji społecznych, obywatelskich i międzykulturowych. Chcemy nauczyć adresatów naszych działań krytycznego myślenia, umiejętności korzystania z mediów.
Celem nadrzędnym jest więc włączenie do pracy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz mniejszość ukraińską w Polsce, a także emigrantów i mniejszości narodowe w krajach partnerskich.
Projekt nasz przyczyni się także do lepszego zrozumienia różnorodności społecznej oraz kulturowej krajów Unii Europejskiej.
W dobie ery cyfrowej prezentujemy otwartą edukację dzieląc się innowacyjnymi praktykami wykorzystywania narzędzi TIK.
Wartości moralne nie mają obywatelstwa, nie są przypisane jednemu krajowi, a wręcz przeciwnie są pomostem łączącym różne narody i kultury w imię wspólnego dobra- wychowania młodego, wrażliwego, uczciwego Europejczyka.